Vtipná kniha v povinné četbě ? / Kdo chytá v žitě

27. april 2016 at 12:11 | zaninka |  ♡reviews♡
Ahoj ! Asi to znáte, že když se řekne povinná četba, nemyslíte vlastně na nic hezkého. Čtení můžete milovat sebevíc, ale pár knih ze seznamu doporučené nebo povinné četby prostě nepřečtete. Kdo by taky chtěl číst Vyprávění z bible kralické, Evangelium nebo Zpěvy staré Číny ? To prostě není nic pro mě. Minulý rok jsem se přemáhala u Důmyslného rytíře dona Quiota de la Mancha, což není úplně nejhorší kniha. Fakt ne. Akorát vám po ní začne trochu bláznit vaše mluva, přeci jen je to kniha ze 17. století. Přečetla jsem prvních asi 200 stran, NIKDY bych nepřečetla těch 1100 stránek. Kniha byla vtipná, byl to takový hloupý humor, který se vám snad ani nemůže stát. No řekněte, potkali jste někdy někoho, kdo útočil na mlýny ? :D Sancho Panza ano ! Ale teď ke knížce Kdo chytá v žitě.

quote, book, and j.d. salinger image
(http://weheartit.com/)


Četla jsem mamce seznam doporučené četby pro 1. ročník, a tak mi doporučila tuto knihu. Původně jsem si chtěla přečíst Pýchu a předsudek od Jane Austenové, ale vyhrála kniha Kdo chytá v žitě od J.D. Salingera. Obal v Americe (tuším) je úplně jiný, než náš. V Čechách je hodně zastaralý, má na sobě 4 barevné proužky - modrá, žlutá, oranžová a zelená. Původní verze je červená se zlatým (možná žlutým) nápisem The Catcher in the Rye. Na Americkém přebalu můžeme vidět červeného koně. Nejdřív jsem si nemohla vzpomenout a nějak jsem nehledala souvislost s koněm v knize, až pak mi došlo, že byl s Phoebe v ZOO, kde byl kolotoč. Pak jsem se pořádně podívala na obrázek a uviděla, že kůň je opravdu kolotočářský.

holden caulfield, the catcher in the rye, and quote image
(http://weheartit.com/)

"Lidé vždy tleskají špatným věcem." - HOLDEN CAULFIELD

Mám ráda knihy, které jsou psané v ICH formě. Víc vás vtáhnou do děje, máte ke knize blíž. Kdo nemá rád neustálé odbočky od vyprávění, nebude ho dílo bavit. Holden totiž od věci odbočoval často. Dokonce se o odbočkách bavil i s profesorem Antollinim, u této scény jsem opravdu umírala smíchy. Takhle mě naposledy pobavila kniha Papírová města, kdy čůrali v autě do plechovek. Kdo chytá v žitě jsem přečetla během 14ti dnů, snažila jsem se číst pořád, i ve škole. Navíc nemá moc stránek a čte se bez problémů. Nestalo se mi, že bych něco nepobírala, nebo se ztrácela v ději.

"To mě umrtvilo !"


Taky se vám stává, že po přečtení knížky máte tendenci používat velmi časté fráze ? Holden neustále říkal "To by mě umrtvilo" nebo ho to už dokonce fakt umrtvilo. Nedávno jsem si povídala s mámou a řekla jsem jí "No to mě fakt umrtvilo jako". Ta se na mě tak podívala :D:D Jediné, co jsem v knize nechápala byl jeho bratr v Hollywoodu. Nikdy tam nevystupoval - pouze o něm mluvil. Také mi trvalo, než jsem pochopila Allieho, jeho mladšího brášku, který zemřel. Hodně od věcí odbočuje a vrací se k nim za delší dobu. Mou oblíbenou postavou byl samozřejmě Holden a Phoebe, bavil mě ale i Ackley s uhrama. Nejvíc na nervy mi lezla Sallyna. Nevím proč, asi to dělá to jméno.
Vtipné části ale probíhaly i v taxiku. Jednou narazil na taxikáře, který s nim nemluvil. A protože hlavní postava nemá ráda, když stojí řeč, začal se ho ptát, kam jdou kachny, když zamrzne v parku rybník. A protože lidé nejsou moc chápaví, taxikáře tím tak vytočil, až ho donutil přemýšlet. Takových nesmyslných hovorů v knize bylo.

Na knize mě zaráží, že i přesto, že je nespisovná a vulgární je v doporučené četbě. Každopádně vám ji opravdu doporučuji, určitě vás bude bavit.

Neustále máme cíle.. a cíl středních škol je maturita. Napadlo mě, že bych mohla do článku vložit i něco z maturitního rozboru. ZDE<
Anotace : ZDE<
 

Be the first one to judge this article.

Actual articles

Advertisement